1. Ana Sayfa
  2. Haberler

En Sık Karşılaşılan Araba Arızaları

En Sık Karşılaşılan Araba Arızaları

Aracın yüksek sesli bir şekilde çalışması

Elektrikli arabalar hariç tüm arabalar çalışırken biraz ses çıkarır. Eğer aracınız ilk kullandığınız zamanlardakinden farklı olarak çok sesli bir şekilde çalışıyor ise aracınızda bir arıza olduğundan emin olabilirsiniz. Araçtan çıkan sesler motordan gelebilir. Bu yüzden ilk olarak sesin nasıl çıktığını anlamanız gerekir. Örnek verecek olursak, ses uğultu sesi gibi, birbirine vuran parça sesleri gibi, sürtünme sesi gibi ya da sürekli ıslık sesi gibi olabilir. Bu seslerin her biri farklı bir arızayı işaret eder. Eğer sizde bu sesleri ya da bu sesler gibi arıza sesleri duyuyorsanız

Aracınızın normalden biraz daha fazla yakıt harcamaya başlaması

Her aracın kendine özgü bir yakıt tüketimi var. Araç sahipleri kendi araçlarının normal yakıt tüketimlerini bilir.

Eğer sizde aracınızın her zamankinden biraz daha fazla yakıt tüketmeye başladığını fark ettiyseniz arabanızda bir sorun olduğunu düşünmekte haklısınızdır. Fazla yakıt tüketiminin sebepleri nelerdir?

Fazla yakıt tüketiminin sebeplerine örnek verecek olursak; lastiklerin havasının yetersiz olması, motor yağı değişimi için belirlenmiş olan kilometrenin aşılması, rot ayarının yapılmamış olması, hava filtresinde kirlenme ve zamanında değişiminin yapılmamış olması ve fren ayarlarının normalden daha sıkı ayarda olması diyebiliriz.

Bütün bu arızaların yanında sürücü olarak sizler eğer takip mesafenizi korursanız ve daha az fren ve gaz kullanırsanız aracınızın yakıt durumu biraz daha düşecekti. Aynı zamanda aracınızın periyodik bakımını düzenli olarak yaptırmanız da aracınızın yakıt durumunun düzelmesin de katkı sağlayacaktır.

Aracın hararet yapması

Motorun çalışırken bulunduğu bir ısı seviyesi vardır. Eğer motor normal ısı seviyesinin üzerine çıkarsa araç hararet yapar. Motorun hararet yaptığı direksiyonun önünde bulunan ekrandaki göstergeden anlaşılır.

Araba arızaları arasında en sık karşılaştığımız hararettir. Hararetin meydana gelmesinde bir çok sebep vardır. Bunlar; soğutma fanının bozulması, soğutma sıvısının bozulması, radyatör fanının devreye girmemesi, yanlış vites değişimi ve aracın zorlanması. Eğer sizde hararet ile karşı karşıya kalırsanız ilk olarak aracınızın çalışmasını durdurun. Daha sonra kaputu açarak motordun soğumasını bekleyin. Eğer su kaybı yaşanmış ise de su ekleyebilirsiniz.

Akünün şarjının bitmesi

Araçlarda akümülatör adlı bir parça bulunur. Bu parça; aracın çalışması için gereken elektriği sağlar. Eğer aracınız trafikte duruyorken birden çalışmama durumu sergilerse ilk aklınıza gelmesi gereken şey akünüzün bitmiş olma olasılığıdır. Akünüz biterse aracınıza elektrik gitmek. Dolayısıyla da aracınız çalışmaz. Aracınızın sıfır ya da ikinci el olmasının bu durumda bir önemi yoktur. Her aracın aküsünün bir ömrü vardır. Ancak şöyle bir avantaj var ki akünüz bitmeden önce size sinyaller verir. Örneğin, farların daha az ışık yakması gibi.

Gaz Verildiği Halde Aracın Hızlanmaması

Araba arızaları konusunda sık karşımıza çıkabilecek sorunlardan biri de aracın hızlanmaması. Bazen gaza bastığınız halde aracınız hızlanmayabilir. Eğer sizde aracınıza yeterli miktarda gaz verdiğinizi düşünüyorsanız ve buna rağmen aracınız hızlanmıyorsa bir arıza var demektir. Bu arızanın sebebi aracınızın yakıt pompasında veya egzozundan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kaliteli yakıtlar kullanmalısınız.

Bunları da okumadan geçmeyin

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (3)

    Bir cevap yazın